تجلیل از کتابداران دانشگاه شهید چمران اهواز به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی

تجلیل از کتابداران دانشگاه شهید چمران اهواز به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی


تجلیل از کتابداران دانشگاه شهید چمران اهواز به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی

 
 
 
با حضور دکتر علی‌محمد آخوندعلی رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز و به مناسبت هفته‌ی کتاب، کتابداری و کتاب‌خوانی از کتابداران این دانشگاه تجلیل شد.
دکتر آخوندعلی در این آیین که پیش از ظهر امروز سه‌شنبه ۲۴ آبان ماه در بخش مرجع کتابخانه‌ی مرکزی دانشگاه برگزار شد، بیان کرد: کتاب مرجع و پایه‌ی اصلی تمدن بشری است. در طول تاریخ بسیاری از باستان شناسان توانسته‌اند با تحقیق در کتاب‌ها و نسخ خطی تمدن‌های بشری را کشف کنند.
وی به منشور کورش اشاره کرد و افزود: بسیاری از محققان و تاریخ‌نگاران از این لوح به‌عنوان نخستین بیانیه‌ی حقوق بشر نام می‌برد و این مهم زمانی محقق شد که محققان توانستند خط این منشور کشف کرده و آن را بخوانند. پس‌ازآن بسیاری از حقایق مرتبط با آن دوران به دست آمد و همچنان نیز تحقیقاتی بر روی این لوح انجام می‌شود.
رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، خاطرنشان کرد: در طول تاریخ برخی از پادشاهان با از بین بردن کتاب‌ها اثرات منفی بر تاریخ و تمدن گذاشته‌اند. انسان‌ها در هر جایگاه و هر موقعیتی حرف‌هایی برای گفتند دارند و با گفت‌وگو و تعامل است که تمدن‌ها شکل می‌گیرد.
آخوندعلی با اشاره به نقش کتاب در زندگی بشر، عنوان کرد: کتابخانه‌ها گنجینه‌هایی هستند که باوجود کتاب‌های مختلف ازجمله نسخه‌های خطی و... می‌توانند نقشی بی‌بدیل در رشد و تعالی جامعه داشته باشند.
وی با تقدیر از تلاش‌های کتابداران دانشگاه شهید چمران اهواز بر ضرورت ایجاد بسترهای لازم برای سهولت در فعالیت‌های کتابداران دانشگاه تأکید کرد.
دکتر علیرضا کیاست معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز، بیان کرد: در حال حاضر در عصر اطلاعات دانش به سر می‌بریم و اطلاعات به‌اندازه‌ای زیاد است که عملاً ثبت مستندات مکتوب این اطلاعات کار بسیار سختی است.
وی، بیان کرد: برای فقر تعریف‌های مختلفی طرح‌شده است اما مهم‌ترین فقر در جهان سوم آن است که «افراد باسواد هستند اما به دنبال کتاب‌خوانی نمی‌روند».
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز تأکید کرد: مقام معظم رهبری در سخنان خود تأکید بسیاری بر مسئله‌ی کتاب و کتاب‌خوانی دارند و این موضوع نشان می‌دهد که اهمیت به مسئله جزو برنامه‌های مسئولان نظام است.
وی با اشاره به فعالیت‌های کمیته‌ی علم‌سنجی دانشگاه شهید چمران اهواز، تأکید کرد: سازوکارهای جدیدی برای ارتقای برنامه‌های این کمیته در دانشگاه تدوین‌شده است.
گفتنی است این نشست به حضور دکتر مکتبی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، دکتر کوهی رستمی رئیس کتابخانه، مرکز اطلاع‌رسانی و اسناد و جمعی از مدیران دانشگاهی و کتابداران دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.