سه‌شنبه, 23 مرداد 1397


کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد

تاریخچه:

اهمیت خاصی که توسعه و گسترش کتابخانه‌ها در فعالیت دانشگاهی داشت، دانشگاه جندی شاپور را بر آن داشته بود تا کوشش‌های مستمری نسبت به تأمین بیشتر کتاب برای کتابخانه‌ها و ایجاد کتابخانه‌های جدید و مستقل در واحدهای مختلف به عمل آورد. مهمتر و چشمگیرتر از همه طرح عظیم ایجاد کتابخانه مرکزی بود که سال 1352 عملیات ساختمانی آن با سطح زیر بنای 15000 متر مربع در چهار طبقه در شهر دانشگاهی آغاز گردید، کل هزینه این طرح بالغ بر ششصد میلیون ریال بود.

گنجایش اولیه این کتابخانه 300000جلد کتاب بوده که قابلیت افزایش به نیم میلیون جلد کتاب داشته است. در این ساختمان محل مطالعه برای بیش از 2500 مراجعه کننده (در یک زمان) در نظر گرفته شده و  سبک معماری کتابخانه مرکزی در خاورمیانه منحصر به فرد بوده است و تنها مشابه این معماری در شهر پاریس قرار داشته است. این ساختمان از منظر بالا به شکل گل سرخ جلوه گر بوده و به همین دلیل به رز بیلدینگ معروف بوده است .

بخشهای مهم که در کتابخانه پیش بینی شده بود عبارت بودند از : بخش رسیدگی و تصویب درخواست‌ها، سفارش و تهیه، خدمات فنی، اسناد و مدارک، اسناد و کتب قیمتی، مبادلات داخلی و بین المللی و امور عمومی که هم اکنون بنا به ضرورت و پیشرفت تکنولوژی برخی از این بخش‌ها با همدیگر ادغام گردیده، تفکیک شده  یا توسعه یافته‌اند.  

در سال 1354 کتابخانه مرکزی در طبقه‌ی دوم کتابخانه دانشکده علوم تأسیس شد. مرکز اسناد و آمار دانشگاه نیز در 30 فروردین سال 1355 افتتاح گردید و همزمان با آن اولین بولتن مرکز اسناد و آمار شامل فهرست کامل اسناد موجود منتشر شد. این مرکز در نهایت در نظر داشت پاسخگوی نیاز تمام دانشجویان و محققانی باشد که در مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی ایران تحقیق می‌کردند.