نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سامانه علم سنجی اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری راه اندازی شد.

سامانه علم سنجی اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری راه اندازی شد.


سامانه علم سنجی اعضای هیات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری راه اندازی شد.

آقای دکتر شریفی مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی از راه اندازی سامانه علم سنجی اعضای هیات علمی خبر داد. ایشان با اعلام این خبر افزودند هدف از ایجاد این سامانه، دسترسی آسان به اطلاعات پژوهشی محققین کشور است. دکتر شریفی در ادامه خاطر نشان شدند که این سامانه به عنوان یک بانک جامع اطلاعاتی که امکان اتصال آن به تمامی پایگاههای معتبر بین المللی خارجی و داخلی وجود دارد، دارای قابلیت جستجوی اعضای هیئت علمی بر اساس عنوان دانشگاه و یا مرکز تحقیقاتی و یا پژوهشگاه و همچنین امکان دسته بندی و مقایسه وضعیت پژوهشی اعضای هیات علمی بر اساس پارامترهای مختلف علم سنجی می باشد.

مدیرکل دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی از ویژگی های این سامانه به امکان فیلتر نمودن اعضای هیئت علمی بر اساس رشته و تخصص، امکان جستجوی افراد بر اساس کد ملی و یا نام و نام خانوادگی، امکان درخواست اصلاح اطلاعات در صورت مشاهده مغایرت برای خود عضو هیئت علمی، ایجاد پروفایل ملی علم سنجی با آدرس اختصاصی برای هر عضو و همچنین ارائه گزارش علم سنجی آنلاین و بروز بر اساس هر عضو هیئت علمی، یک دانشگاه و یا مرکز پژوهشی، یک تخصص و یا یک رشته، دانستند.

ایشان در خصوص کاربرد اصلی این سامانه نیزاعلام نمودند غربالگری و انتخاب پژوهشگران بر اساس شاخص های سامانه علم سنجی به منظور ارزیابی در انتخاب پژوهشگر برتر، شرکت در همایش ها و سمینار ها، داوری ها و همچنین رصد عملکرد پژوهشگران در بستر زمان از کاربردهای این سامانه می باشد. در ادامه دکتر شریفی بیان داشتند هم اکنون اطلاعات بیش از ۲۴ هزار عضو در سامانه ثبت گردیده و اطلاعات علم سنجی بیش از ۷۰ درصد آنان جمع آوری و یا در حال جمع آوری است و به نظر می رسد در یک بازه زمانی ۳ ماهه با مشارکت دانشگاه ها و خود اعضای هیئت علمی تکمیل شود.