نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی با بیشترین مقالات یک درصد برتر معرفی شدند

دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی با بیشترین مقالات یک درصد برتر معرفی شدند


دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی با بیشترین مقالات یک درصد برتر معرفی شدند

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با اشاره به وضعیت تولید مقالات برتر یک درصد از سوی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور گفت: بررسی پژوهشگاه‌­ها و مراکز تحقیقاتی کشور نشان می‌دهد که پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، انستیتو پاستور ایران و پژوهشگاه صنعت نفت بیشترین تعداد مقالات یک درصد برتر را تولید کرده‌اند.
به گزارش ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی مقالات یک درصد برتر را شامل تنها یک درصد از مقالاتی دانست که در مجلات ISI منتشر می‌شود و افزود: هر چند آنها یک درصد از مقالات دنیا را تشکیل می‌دهند، اما 18 درصد از استنادهای آن را دریافت می‌کنند.
وی با بیان اینکه تعداد استنادهای دریافتی مقالات جایگاه آنها را در شبکه علم در سطح بین‌المللی مشخص می‌کند، خاطرنشان کرد: تعداد استنادهای دریافتی مقالات یک دانشگاه تاثیر بسزایی در رتبه یک دانشگاه دارد؛ از این رو در حال حاضر یکی از شاخص‌های مهم در نظام‌های رتبه‌بندی ملی و بین‌المللی شاخص «استناد» است.
دهقانی استنادها را به معنی میزان استفاده از آثار علمی توصیف کرد و یادآور شد: هر چقدر استنادهای یک مقاله بیشتر باشد، این بدان مفهوم است که آن مقاله بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است.
سرپرست پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) با اشاره به سند سیاست‌های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط مقام معظم رهبری، مرجعیت علم و فناوری در سطح بین‌الملل را محور این سند عنوان کرد و ادامه داد: مرجعیت علمی به مفهوم استفاده از علم تولید شده است و مقالات یکی از مهمترین اشکال تولید علم در سطح بین‌المللی محسوب می‌شود. مقالات از این خاصیت برخوردار هستند که به طور منظم منتشر شده، بنابراین در یک شریان روزآمد امکان دسترسی به آخرین یافته‌های علمی در حوزه‌های مختلف را فراهم می‌آورند.
به گفته وی انتشار آخرین یافته‌های علمی محققان در مجلات علمی دنیا نظامی را ایجاد کرده است که در آن علاوه بر داوری یافته‌های علمی، اطلاع از آخرین تحولات رشته‌های علمی امکان‌پذیر شده است.
دهقانی اظهار کرد: پایگاه استنادی ISI هر دو ماه یکبار بر حسب میزان استنادهایی که مقالات در سطح بین المللی دریافت کرده‌اند، به معرفی مقالات یک درصد برتر می‌پردازد. باید در نظر داشت که در این بررسی تفاوت بین رشته‌ها لحاظ می‌شود. به دلیل اینکه اندازه رشته‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است و با در نظر گرفتن فرهنگ استناد در رشته‌های مختلف باید قبل از تعیین مقالات برتر تعداد استنادها را بر حسب تفاوت رشته‌ها نرمال‌سازی کنیم.
وی با تاکید بر اینکه پایگاه استنادی ISI در یک تقسیم بندی علوم را به 22 رشته موضوعی کلی تقسیم کرده است، یادآور شد: سپس مقالات هر رشته در 10 سال اخیر را بر حسب سال‌های مختلف تفکیک و در هر رشته و سال مقالات بر حسب تعداد استنادهای دریافتی رتبه‌بندی می‌شوند و در گام بعدی یک درصد از مقالات بر حسب تعداد استنادهای دریافتی مرتب‌سازی شده و انتخاب می‌شود.
به گفته دهقانی، در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور دانشگاه‌های تهران، مشهد و شهید بهشتی به ترتیب بیشترین میزان مقالات برتر را تولید کرده‌اند.
سرپرست ISC ادامه داد: بررسی پژوهشگاه‌­ها و مراکز تحقیقاتی کشور نشان می‌دهد که پژوهشگاه  دانش‌های بنیادی، انستیتو پاستور ایران و پژوهشگاه صنعت نفت بیشترین تعداد مقالات یک درصد برتر را تولید کرده‌اند.
به گفته وی در بین دانشگاه‌های جامع سه دانشگاه تهران، تربیت مدرس و مشهد و در بین دانشگاه‌های صنعتی کشور دانشگاه صنعتی اصفهان، شریف و نوشیروانی بابل بیش از سایر دانشگاه‌های صنعتی کشور بیشترین مقالات یک درصد برتر کشور را تولید کرده‌اند.


برای مشاهده جدول وضعیت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور  در تولید مقالات یک درصد برتر اینجا کلیک نمایید.